Site İçi Arama

DUYURULAR
staj başvuru sonuçları

BAĞCILIKLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER VE MERAK ETTİKLERİNİZ...

Toprak-Su-Yaprak ve Gıda Teknolojileri laboratuvarlarımızın altyapı çalışmaları tamamlanmış ve laboratuvarlarımız hizmete açılmıştır


Yeni Tescil Çeşitlerimiz

BASINDA BİZ
ULUSAL / BÖLGESEL BASIN
YEREL BASIN
VİDEO GALERİSİ

T.C. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı

T.C. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü 

 T.C. Kalkınma Bakanlığı

T.C. Zafer Kalkınma Ajansı

ZAFER KALKINMA AJANSININ İŞBİRLİĞİ İLE YÜRÜTÜLEN "MANİSA BAĞCILIK ARAŞTIRMA İSTASYONU'NUN AR-GE VE LABORATUVAR ALT YAPISININ GELİŞTİRİLMESİ" PROJESİ TAMAMLANMIŞTIR

-  KİTAP SİPARİŞLERİNİZ VE ANALİZLER İÇİN BANKA HESAP NUMARAMIZ -

HALKBANK MANİSA MERKEZ ŞUBESİ

IBAN: TR72 0001 2009 5620 0006 1001 14

      

MANİSA BAĞCILIK ARAŞTIRMA İSTASYONU TARAFINDAN ISLAH EDİLEREK TESCİL ETTİRİLEN YENİ ÜZÜM ÇEŞİTLERİ TANITILDI

Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü tarafından ıslah edilen yeni üzüm çeşitleri için düzenlenen tanıtım toplantısı, 25 Ağustos 2011 akşamı Manisa’da gerçekleştirildi. Kuruluşun bu mutlu gününe; Manisa Valisi Sayın Celalattin GÜVENÇ, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ömer ÇELİK, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık ÖZKASAP, Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri SOLMAN, Ziraat Odası Meclis Başkanı Mustafa KAÇİRE, çeşitlerin ıslah ve tescil sürecinde emek veren ve halen emekli olan kurum uzmanları katıldı. Bu tanıtım toplantısı, Ulusal Basından TRT, yerel basından ise Ege TV tarafından çekilmiş ve yerel basın tarafından geniş bir şekilde verilmiştir.

Tanıtım Toplantısında Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonunun ülke ve bölge bağcılığna yaptığı katkılar hakkında kısa bilgiler sunan Kurum Müdürü Akay ÜNAL, daha önceki önemli hizmetlere ek olarak; 2011 yılında Bakanlık Oluru ile 6 yabancı (Fantasy Seedles, Crimson Seedles, Queen, Ribol, Superior Seedles, M. Palieri), farklılık testleri ile 5 yerli olmak üzere toplam 11 adet üzüm çeşidini tescil edildiğini belirtti. Daha sonra, en son tescil edilen 5 yeni üzüm çeşidinin kurum, ilimiz ve bölgemiz tarihinde bir ilk olduğunu belirten ÜNAL, yeni çeşitlerin Ülkemiz üzüm üretim ve ihracatının büyük çoğunluğunu oluşturan Sultani Çekirdeksiz üzüm çeşidine eşdeğer ve farklı yetiştiricilik amaçlarına uygun olduklarını belirtti.

Çeşitlerin başlıca özelliklerini vurgulayan ÜNAL, bunların öncelikle Manisa yöresinde yaygınlaştırılması için üreticilerimize daha önceden tanıtmaya başladıklarını söyledi. Gelen olumlu geri dönüşler sonucunda son 3-4 yılda artık fidan üreticileri ve kaliteyi gören-duyan üreticilerin yeni çeşitleri talep etmeye başladıklarını; bundan sonraki süreçte de çeşitlerin öne çıkan özellikleri, yetiştiricilik amaçları ile ayrı ayrı ele alıp duyurarak, ülke bağcılığına kazandırmayı planladıklarını belitti.

Tamamı çekirdeksiz olan söz konusu yeni üzüm çeşitlerinin başlıca özellikleri:

Sultan 1               :Sofralık, sert meyve etli, salkımları sık değil, kurtulduğunda kuruma randımanı iyi

Manisa Sultanı    :İri ve dolgun taneli, çok iyi sofralık, erkenci, uzun taneli, ince kabuklu

Saruhanbey         :Çok iyi kurutmalık, erkenci, etli dolgun taneli, elastiki, ince kabuklu, kuruma randımanı yüksek

Sultan 7               :Çok iyi kurutmalık, verimi yüksek, etli dolgun taneli, elastiki, kuruma randımanı yüksek

Altın Sultani        : Kurutmalık, yuvarlak, iri ve dolgun taneli, kuruma randımanı yüksek

 

Halen çalışmaları Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ile TUBİTAK desteği sayesinde devam eden, melezleme ıslahı ile elde edilen yaklaşık 13.000 adet yeni üzüm çeşidi aday adaylarının olduğunu belirten Ünal, bu 13.000 adet aday adayından ihtiyaca ve ihracata yönelik elde edilecek çeşitlerin çalışmalarının hızla sürdüğünü belirtti.

Tanıtımda söz alan Manisa Valisi Celalattin Güvenç, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ömer Çelik, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap ve Manisa Ziraat Odası Başkanı Nuri Solman; üzümün ve yapılan çalışmaların ülkemiz için öneminden, ortak çalışmaların artarak süreceğinden bahsederek emeği geçen Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü ve personeline teşekkür ettiler.

         

 

Meteoroloji İstasyonu

Tüm Hakları Saklıdır MANİSA BAĞCILIK ARAŞTIRMA İSTASYONU MÜDÜRLÜĞÜ    bilgi@manisabagcilik.gov.tr Tel: 0236 211 10 71