Site İçi Arama

DUYURULAR
staj başvuru sonuçları

BAĞCILIKLA İLGİLİ GENEL BİLGİLER VE MERAK ETTİKLERİNİZ...

Toprak-Su-Yaprak ve Gıda Teknolojileri laboratuvarlarımızın altyapı çalışmaları tamamlanmış ve laboratuvarlarımız hizmete açılmıştır


Yeni Tescil Çeşitlerimiz

BASINDA BİZ
ULUSAL / BÖLGESEL BASIN
YEREL BASIN
VİDEO GALERİSİ

T.C. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı

T.C. Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü 

 T.C. Kalkınma Bakanlığı

T.C. Zafer Kalkınma Ajansı

ZAFER KALKINMA AJANSININ İŞBİRLİĞİ İLE YÜRÜTÜLEN "MANİSA BAĞCILIK ARAŞTIRMA İSTASYONU'NUN AR-GE VE LABORATUVAR ALT YAPISININ GELİŞTİRİLMESİ" PROJESİ TAMAMLANMIŞTIR

-  KİTAP SİPARİŞLERİNİZ VE ANALİZLER İÇİN BANKA HESAP NUMARAMIZ -

HALKBANK MANİSA MERKEZ ŞUBESİ

IBAN: TR72 0001 2009 5620 0006 1001 14

      

35’inci Dünya Bağ ve Şarap Kongresi İzmir’de Düzenlendi

35. Dünya Bağ ve Şarap Kongresi

                Her yıl düzenlenen uluslararası dünya bağ ve şarap kongresinin 35. si 45 ülkeden 300 bilim insanının katılımıyla 18-22 Haziran 2012 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirildi. Kongrede bağcılık, şarapçılık, iktisat ve hukuk, güvenlik ve sağlık oturumları altında toplam 145 sözlü bildiri sunuldu. Kongrede TAGEM bünyesine bağlı bulunan Manisa Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Tekirdağ Bağcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Meyvecilik Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü araştırıcıları tarafından yapılmış özgün araştırma çalışmalarına ait bildiriler de yer aldı.

                Kongrenin açılışında konuşan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Kutbettin Arzu, Türkiye'nin dünya üzüm üretiminde 6'ncı, çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde ise 2. sırada olduğunu belirtti. Arzu, "Türkiye, 1200 üzüm çeşidini içeren üretim alanı ile çok zengin asma gen potansiyeline sahip önemli bir üzüm üreticisi ülkedir. Kongrenin bağcılığın gelişimine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

                TAPDK Başkanı Mehmet Küçük, 35. kongrenin, 35 plakalı İzmir'de yapılmasının önemine dikkat çekerek, "Bu kongre, EXPO 2020'ye aday olan İzmir için çok büyük bir tanıtım imkanı sunuyor. Türkiye, şarapçılığın yanısıra hem sofralık hem de kuru üzümde önemli bir üretici ülke. Kongreye gelenler, bağ alanlarını gezecek, kuru üzüm tesislerini gezecek. Türkiye için önemli bir tanıtım imkanı sunuyor" diye konuştu.

                Türkiye'deki bağ alanlarının yüzde 38'inin, toplam üzüm üretiminin yüzde 40'ının, çekirdeksiz kuru üzüm üretiminin büyük bölümü ile şarapçılık üzümün yüzde 20'sinin Ege Bölgesi'nde üretildiğini ifade eden Küçük, Türkiye'nin sofralık ve çekirdeksiz kuru üzüm üretiminde dünyada söz sahibi ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Kongrenin "Sürdürülebilir Bağcılık ve Çeşitlilik" temasıyla gerçekleştirildiğini kaydeden Küçük, "Bugün itibariyle 61,8 milyar dolarlık tarımsal hasılaya sahip Türkiye, dünyanın 7. büyük tarımsal üreticisi haline gelmiştir. Ülkemizin sahip olduğu potansiyeli, tüm dünyaya tanıtma adına bu kongre önemli bir fırsat sunuyor" şeklinde konuştu.

                Uluslararası Bağ ve Şarap Örgütü Başkanı Yves Bernard ise Türkiye'nin bağcılıkta dünyanın en önemli ülkelerinden biri olduğunu söyledi. Son 30 yılda bağcılık ve şarapçılığın doğuya doğru yön değiştirdiğini dile getiren Bernard, özellikle Hindistan'ın örgüte üyeliği ile bu durumun perçinlendiğini kaydetti.

                Bernard, şöyle konuştu: "Bu kongreyi OIV'nin kurucu üyesi olan Türkiye organize ediyor. Türkiye 2 bin yıldan beri bu alanda Akdeniz'in en önemli sanayilerinden bir tanesine sahip olmuştur. Burada konuşulacak konu bağ ürünleri olacak. Şu anda çok ünlü bir kenteyiz. İzmir adı üzümle çok yakın bir ilişki içindedir. Türkiye, sofralık ve çekirdeksiz kuru üzümde dünyada en önemli üretici ülkelerden biridir. Şarap üretiminde Türkiye önemli bir paya sahiptir. Türkiye coğrafi konumu, üretimi ve potansiyeliyle bu kongreye ev sahipliği yapmaya hak kazanmıştır." İzmir Vali Yardımcısı Haluk Tunçsu da, 32 şarap fabrikasına sahip olan İzmir'in sektör açısından büyük öneme sahip olduğunu ifade etti.

         

 

Meteoroloji İstasyonu

Tüm Hakları Saklıdır MANİSA BAĞCILIK ARAŞTIRMA İSTASYONU MÜDÜRLÜĞÜ    bilgi@manisabagcilik.gov.tr Tel: 0236 211 10 71